Oferta >>

Elektropolerowanie

Skontaktuj się

Niektóre powierzchnie wymagają dodatkowej obróbki, aby spełniały najwyższe standardy. W przeciwnym wypadku nie można zastosować elementów w przemyśle wymagającym szczególnych warunków higienicznych. Dlatego właśnie elektropolerowanie jest tak ważnym procesem w licznych branżach. Usługa tego typu znajduje się w naszej ofercie i należy do jednej z najczęściej wybieranych przez klientów.

Czym jest elektropolerowanie stali?

Proponowana przez nas technologia to chemiczne wykańczanie powierzchni. Polerowanie kwasówki powoduje usuwanie metalu jon po jonie z powierzchni elementu. W efekcie dochodzi do zmniejszenia jego chropowatości. A to niesie ze sobą wiele zalet, m.in. uniemożliwia przyleganie zanieczyszczeń, zwiększa skuteczność czyszczenia czy rozjaśnia przedmiot. Elektropolerowanie stali nierdzewnej przydaje się także podczas pasywacji i gratowania.

Proces jest lepszy od tradycyjnego, mechanicznego polerowania z kilku względów. Po pierwsze, nie powoduje naprężeń mechanicznych oraz cieplnych. Po drugie, nie wpływa negatywnie na bazową odporność na korozję materiału. Po trzecie, jest niezwykle krótki; trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od wymiarów elementu. Po czwarte wreszcie, elektropolerowanie stali nie powoduje wbijania cząstek w powierzchnię, a więc nie zwiększa chropowatości. To wszystko sprawia, że po procesie nie potrzeba dodatkowej obróbki danego elementu. Na dodatek brak nacisku i innych oddziaływań mechanicznych sprawia, że elektropolerowanie można zastosować na bardzo delikatnych i niewielkich przedmiotach o niemal dowolnym kształcie.

Przez jakie etapy przechodzi elektropolerowanie stali nierdzewnej?

Pierwszym krokiem przy realizacji jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Usuwa się z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym oleje, tłuszcze czy tlenki przy pomocy płukania i wytrawiania. Dopiero wtedy elektropolerowanie stali przechodzi w fazę wygładzania ostrych krawędzi. W tym momencie metal zostaje rozpuszczony przez anody i powstaje roztwór, który równomiernie wygładza powierzchnię. Stosowane elektrolity wymagają zazwyczaj neutralizacji. Do tego stosuje się sodę kaustyczną.

Ostatni etap to obróbka końcowa. Polerowanie kwasówki potrzebuje już tylko usunięcia pozostałego elektrolitu oraz produktów reakcji. Nie można przy tym zapomnieć o specjalistycznym osuszeniu, które eliminuje ryzyko wystąpienia przebarwień. Dzięki temu elektropolerowanie nierdzewki należy do sprawdzonych i szczególnie popularnych metod.

Polerowane elementy z nierdzewki

Jakie zastosowanie ma polerowanie elektrolityczne stali nierdzewnej?

Proces jest szczególnie chętnie wykorzystywany w branżach zajmujących się produkcją żywności i medykamentów, a także oczyszczaniem wody. To właśnie elektropolerowanie stali nierdzewnej odpowiada za wysokiej jakości sprzęt medyczny (np. skalpele i implanty kostne), filtry, sita, zbiorniki i wymienniki ciepła stosowane w przemyśle farmaceutycznym, a nawet pompy, przesiewacze oraz instalacje rurowe w miejskich zakładach oczyszczania. Polerowanie elektrolityczne stali nierdzewnej przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzeba zastosować odporne na rdzewienie półprzewodniki. Niemal zerowa chropowatość ułatwia czyszczenie elementów z różnego rodzaju zabrudzeń – zarówno stałych, jak i płynnych. To główny powód, dla którego tak wiele przedsiębiorstw przemysłowych potrzebuje tej metody.

Ile kosztuje polerowanie kwasówki?

Wbrew pozorom usługa nie należy do najdroższych. Chociaż jej efekty są bardzo dobre i poprawiają efekty wizualne obrabianych elementów, to nie trzeba się na nią wykosztowywać. Gwarantujemy najlepszy stosunek ceny do jakości dzięki indywidualnej wycenie zlecenia. Elektropolerowanie jest więc ściśle dostosowane do potrzeb klienta. Przy obliczaniu kosztorysu bierzemy pod uwagę m.in. rozmiary zamówienia czy wymiary powierzchni poddawanej procesowi.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać po skontaktowaniu się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Sprawimy, że elektropolerowanie stali nie będzie już żadną tajemnicą. Odpowiemy na każde pytanie i doradzimy najkorzystniejsze z punktu widzenia klienta rozwiązania.